Mierniki grubości lakieru – Cenne porady

miernik do pomiaru grubości lakieru

Miernik lakieru to niezwykle popularne urządzenie, które powinien mieć pod ręką każdy, kto np. kupuje samochód z drugiej ręki. To też przyrząd obecny w praktycznie każdym warsztacie samochodowym.

Po co jest miernik lakieru?

Jak sama nazwa wskazuje miernik lakieru służy do pomiaru grubości lakieru samochodowego. To z kolei jest niezawodnym sposobem na to, by sprawdzić/potwierdzić, czy samochód używany miał jakiś wypadek/stłuczkę, która spowodowała konieczność nałożenia nowej (dodatkowej) warstwy lakieru. To oczywiście jest zjawisko niepożądane, ponieważ każdy kupujący, który wbrew zapewnieniom sprzedającego odkryje, że samochód miał wypadek, raczej zrezygnuje z jego zakupu.

Niedocenione mierniki

Możliwość sprawdzenia grubości lakieru sprawia, że mierniki są niezwykle popularne na naszym rynku i całym przemyśle samochodowym. Z kolei coraz bardziej przystępne ceny mierników sprawiają, że są szeroko dostępne i bardzo chętnie też wykorzystywane. Jednak by tego typu urządzenie zdało egzamin, należy je dobrze wybrać, a następnie prawidłowo używać podczas pomiaru.

Spełnienie norm

Grubość lakieru jaka nanoszona jest na powłoki samochodowe jest ściśle określona i tak w samochodach produkcji europejskiej oryginalna (pierwsza) powłoka lakiernicza powinna mieć około 150 μm. W przypadku samochodów japońskich i koreańskich limit ten jest nieco mniejszy. Zakresy te z łatwością można określić z wykorzystaniem miernika lakieru.