Jak dbać o klimatyzacje?

Klimatyzacja samochodowa jest takim systemem auta, który naprawdę się docenia jedynie wtedy, gdy wystąpi jego awaria. Jak zatem poprawnie używać klimatyzacji, aby ryzyko awarii zminimalizować do możliwie najniższego poziomu?

Poprawne używanie klimatyzacji

Najważniejszą sprawą podczas dbania o klimatyzację, jest jej poprawne używanie. Nie można bowiem ot, tak po prostu włączać jej w dowolnej chwili na maksymalne obroty, ponieważ bardzo szybko wystąpi w niej uszkodzenie. Sprawna klimatyzacja samochodowa powinna być używana bardzo umiejętnie.

Po pierwsze nie powinno się włączać klimatyzacji od razu po wejściu do rozgrzanego samochodu. Zamiast ochładzać bardzo gorące powietrze, o wiele lepszym pomysłem jest najpierw otworzenie szyb i przewietrzenie wnętrza auta. Nie powinno się także ustawiać zbyt niskiej temperatury, ponieważ nie tylko klimatyzacja działa wtedy zbyt intensywnie, lecz dodatkowo negatywnie wpływa to na zdrowie osób w samochodzie. Bardzo dobrym pomysłem jest także wyłączenie klimatyzacji na kilkanaście minut przed dotarciem do celu. Powietrze nie zdąży się jeszcze w tym czasie nagrzać, a to prowadzi do oszczędności układu klimatyzacji, a także oczywiście paliwa.

Odpowiednia konserwacja klimatyzacji

Chęć oszczędzania paliwa nie zawsze jest jednak dobrym pomysłem. Zdarza się bowiem bardzo często, że w sytuacji, gdy klimatyzacja nie musi chłodzić powietrza we wnętrzu samochodu, jest ona przez wiele tygodni, a nawet miesięcy nieuruchamiana. Jest to błąd, ponieważ jak każdy układ mechaniczny, tak i również klimatyzacja potrzebuje smarowania poszczególnych swoich elementów. A realizowane jest to poprzez jej działanie. Dodatkowo niedziałająca klimatyzacja to idealne środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni, co stwarza konieczność przeprowadzania częściej niż zwykle odgrzybiania całego układu. Przyjmuje się, że powinno się bez względu na okoliczności pogodowe, włączać klimatyzację minimum raz na tydzień. Gwarantuje to, że będzie ona zawsze w odpowiednim stanie technicznym.